Reklama
WebBanner.JPG
Reklaminis skydelis
Komentarai
  • Ar galima valgyti saulegrazas per ekadsi?
  • nu geras 8)
  • Čia nepaminėtas atvejis, kai šventų vardų kartojim...
  • Sveiki, Klaipėdoje yra radijo stotis "Radijogama",...
  • Labas vakaras, ar beturite šitą knygą?
Pradžia Filosofija Acintya Bhāskara

Bhāskara

Vartotojo vertinimas: / 1
BlogiausiasGeriausias 

Jo mokymas vadinamas bheda-abheda – vienovė ir skirtybė tuo pat metu.

Pagrindiniai teiginiai: Brahmanas turi priežasties pavidalą (kāraṇa rūpa) ir pasekmės pavidalą (kārya-rūpa).
Pasekmei būdingas skaitlingumas, o priežasčiai – vienovė.

Pavyzdžiui: Aukso prigimtis – vienovė, iš jo pagamintų papuošalų prigimtis – skirtybė. Moliui būdinga vienovė, moliniams puodams – skirtybė.

Priežastis (Brahmanas) yra amžina, o pasekmė (pasaulis ir gyvosios būtybės) – laikina. Bet ir priežastis ir pasekmė vienodai realūs. Bhāskara kritikuoja Śankarą už tai, kad šis neigia pasekmės realumą.

Skirtybė yra neatsiejama nuo vienovės. Taip vandenyno vienovė bangų prigimties dėka pasireiškia kaip skirtybė. Tačiau bangos būdingos vandenynui, o ne akmeniui. Tą patį galima pasakyti apie ugnį, kurios skirtybė pasireiškia per šviesą ir kaitrą. Bangos yra vandenyno energija, šviesa ir kaitra yra ugnies energijos. Taip tarp energijos ir jos šaltinio nėra skirtumo ir vis dėlto jis egzistuoja.

Todėl viskas kas egzistuoja turi vienovės ir skirtybės prigimtį ir niekas nėra nei absoliučiai vieningas, nei absoliučiai skirtingas.

Bhāskaros doktrinos problemos:

Skaitlingumas kyla tik dėl laikinų sąlygojančių ar ribojančių faktorių (upādhi[1]). Išnykus upādhi pasaulis grįžta į neturintį skirtybės Brahmaną ir ištirpsta jame be pėdsakų, kaip druska vandenyje. Tokiu būdu skirtybė pas Bhāskarą baigiasi visiška vienove ir neišlieka kaip amžinas aspektas.[1] Upādhi reiškia a) pakaitalas; b) viskas, kas gali būti palaikyta kažkuo kitu ar turi kito objekto pavadinimą ar išvaizdą, fantomas, maskuotė; c) tai, kas smulkiau aprašo objektą; d) atributas; e) pavadinimas, išskiriantis kreipinys; f) apribojimas, kvalifikacija; g) tai, kas pakliūna į kokias nors sąlygas; h) apgavystė.

Atnaujinta (Trečiadienis, 21 Gegužė 2008 13:31)

 
Kalendorius