Reklama
prabhupada.jpg
Reklaminis skydelis
Komentarai
  • Ar galima valgyti saulegrazas per ekadsi?
  • nu geras 8)
  • Čia nepaminėtas atvejis, kai šventų vardų kartojim...
  • Sveiki, Klaipėdoje yra radijo stotis "Radijogama",...
  • Labas vakaras, ar beturite šitą knygą?
Pradžia Biblioteka Bhagavad-gīta Kokia Ji Yra

Bhagavad-gīta Kokia Ji Yra

Vartotojo vertinimas: / 31
BlogiausiasGeriausias 
Nuo seno "Bhagavad-gīta" laikoma didžios svarbos šventraščiu. Visi mąstantys pasaulio žmonės vertina ją už amžiną Absoliuto išmintą, kuri glūdi senuosiuose sanskrito tekstuose. kietas viršelis, 16 spalv. iliustracijų, 896 puslapiai.

Dievo giesmė

Jei ko nors paklaustumėte Indijoje koks šventraštis yra svarbiausias pasaulyje, be abejo atsakymas būtų "Bhagavad Gita". Kuo gi šis šventraštis nusipelnė tokio pripažinimo? Kaip krikščionims Biblija, ar Islamo tikintiesiems Koranas, taip ir visiems Vedų kultūros pasekėjams - Bhagavad Gita yra pagrindinis šventraštis įtvirtinantis Vedų religijos tiesas. Galbūt, vienas išskirtinis Bhagavad Gitos bruožas yra tas, kad ji yra tiesioginis Aukščiausio Dievo Asmens pasisakymas visos žmonijos labui.

Daugelis kitų pasaulio šventraščių kalba apie Dievą bei šlovina Jį, tačiau Bhagavad Gitoje Dievas pats kalba apie Save ir atskleidžia amžinąsias tiesas kaip Jis gali būti pasiekiamas.

Pats pavadinimas "Bhagavad-gīta" reiškia "Dievo giesmė". Ją Viešpats Krišna  papasakojo savo amžinajam draugui Ardžunai, vienam iš penkių brolių Pandavų. Aštuoniolika Bhagavad Gitos skyrių yra dalis Mahabharatos (šventasis Indijos istorijos žinynas). Bhagavad Gitą sudaro 700 eiliuotų tekstų, pasakytų Krišnos ir Ardžunos per 45 minutes. Tiksli Bhagavad Gitos persakymo data yra 3134 metai prieš mūsų erą, vieta - šventasis Kurukšetros laukas, 100 km. į šiaurę nuo dabartinio Nju Delio.

Prieš penkis tūkstančius metų tuometinėje Arijų civilizacijoje susidarė kebli situacija. Imperatoriaus sostas buvo nelegaliai užvaldytas nedorovingų kšatrijų - karių, kurie nenorėjo sekti arijų civilizacijos principais. Dvi giminingos šeimos Kauravai ir Pandavai atkakliai siekė užimti imperatoriaus sostą. Istorija sutinka, kad sostas priklauso dorovingajai Panadavų šeimai, tačiau nedorovingi Kauravai nenori atiduoti nelegaliai užimtą sostą. Nežiūrint į pastangas taikiai išspręsti šią problema, mūšis buvo neišvengiamas. Dvi galingos karių armijos susirinko šventajame Kurukšetros lauke. Vienoje pusėje dorovingi Pandavai priešaky su Viešpačiu Krišna ir Ardžuna, kitoje pusėje klasta ir apgaule besivadovaujantys - Kauravai, vedami Durjodhanos. Tik beprasidedant mūšiui, Ardžuna paprašo Viešpaties Krišnos pastatyti mūšio vežimą į armijų vidurį. Matydamas abiejuose armijose susirinkusius giminaičius, Ardžuna sudvejoja mūšio verte.

Ardžuna sutrinka, ir tiksliai negali suprasti kaip jis turėtų pasielgti: ar kautis šiame mūšyje, ar tiesiog palikti mūšį ir pasitraukti gyventi į mišką? Šalia jo - jo artimas draugas Aukščiausias Dievo Asmuo - Viešpats Krišna, tiksliai žinantis kaip turėtų būti pasielgta, kokia yra Ardžunos pareiga, ir žinoma, kokia bus šio mūšio pasekmė. Teisingas Ardžunos sprendimas yra pasiteirauti Krišnos kaip jam pasielgti ir veikti pagal Krišnos - Dievo planą. Sutrikusiam draugui Ardžunai, Viešpats Krišna pasiruošęs padėti.

Tokiu būdu judviejų prieš mūšio pokalbis tampa žinomas "Bhagavad Gitos" vardu.

Gana per trumpą laiką Viešpats Krišna perduoda transcendentinį mokslą Ardžunai, kalba apie visuomeninę, politinę bei religinę veiksmo priežastį - galiausiai besivainikuojančia tiesiog noru patenkinti Viešpatį. Krišnos noras buvo, kad šis mūšis įvyktų, ir Ardžunos pagrindinė pareiga yra ne tik kautis dėl visuomenės gerovės, bet kautis, kad patenkinti Viešpatį Krišną. Tai ir yra pagrindinė Bhagavad Gitos paslaptis - tyro veiksmo priežastis yra tyras noras tiesiog patenkinti Viešpatį Krišną. Nuo neatmenamų laikų šis procesas yra žinomas bhakti jogos vardu:

man-manā bhava mad-bhakto
mad-yājī māṁ namaskuru
mām evaiṣyasi yuktvaivam
ātmānaṁ mat-parāyaṇaḥ

"Visada galvok apie Mane , tapk mano bhakta, lenkis Man ir visokeriopai garbink Mane, tokiu būdu tu tikrai sugrįši pas Mane". (Bhagavad Gita 9.34)

Vakarų pasaulyje Bhagavad Gita taip pat yra žinoma gana seniai. Didieji Graikų mąstytojai tokie kaip Sokratas ir Pitagoras, dėka Aleksandro Didžiojo pasaulio užkariavimo žygių, buvo gana artimai susipažinę su esminėmis Bhagavad Gitos idėjomis. Viduramžiais pirkliai grįždami iš kelionių po Indiją, diskutuodavo vakariečiams svetimas karmos bei reinkarnacijos sąvokas. Vėliau tokie žmonijos patriotai kaip L. Tolstojus, A. Einšteinas, B. Šo ir daugelis kitų plačiai propagavo Bhagavad Gitos idėjas vakarų pasaulyje. Lietuvoje labiausiai Bhagavad Gitą išpopuliarino dvidešimto amžiaus pradžios filosofas bei visuomenės veikėjas - Vydūnas.

Nors vakarų pasaulis ir turėjo galimybę susipažinti su Bhagavad Gita, tačiau tikroji jos prasmė ir paslaptis jiems nebuvo žinoma. Pagrindinė to priežastis įvairios Bhagavad Gitos interpretacijos bei jos tiesų iškraipymai. Pasauliui yra žinomi apie 500 įvairiausių Bhagavad Gitos vertimų, tačiau nei vienas iš jų nepaskatino rimtai analizuoti ir galiausiai praktikuoti Bhagavad Gitos skelbiamas tiesas. Tik maždaug septintajame dvidešimto amžiaus dešimtmetyje pasirodžius Jo Dieviškos Malonės A.C Bhaktivedanta Svamio Prabhupados leidiniui "Bhagavad Gita Kokia Ji Yra" pasaulis naujai pažvelgė į Bhagavad Gitos skelbiamas idėjas. Iš tiesų, tenka pripažinti, kad Tarptautinė Krišnos Sąmonės Bendrija (ISKCON), bei jos propaguojamos idėjos ir yra tiesioginis bandymas tyrai sekti Bhagavad Gitos filosofija.

Atnaujinta (Ketvirtadienis, 12 Balandis 2007 19:39)

 

Comments  

 
#33 Dzionis plyta 2012-11-23 13:40
Hari Bhakti Vilasa 17.141-142
Zmogus neturetu kartoti mantra vaikstant, juokdamasis, Ten-sian ziurinedamasis, atviroje erdveje, kalbantis, uzdengta galva,judinant koja,krapstant ranka, su nekontroliuojam u protu , pilnam abejoniu.
/yagyavalkya Samhita/
 
 
#32 Vy7au7as 2012-08-18 07:46
Sveiki,

Nuostabi knyga, pats tik pradėjau susipažinti su vedų išmintimi. Puiki dovana kiekvienam besidominčiam rytų išmintimi :) Jei kam reikia šios knygos vieną atliekamą pats šiuo metu turiu, todėl jei kam įdomu prašau kreiptis: skype: vy7au7as arba
 
 
#31 Laima 2012-07-13 06:48
Pirkčiau "Bhavat Gita Kokia ji yra", jei kas turi, susisiekite prašau
 
 
#30 girl 2012-02-13 09:34
perku Bhagavad gita kokia ji yra. Kaip susisiekti su jumis Egle? :)
 
 
-1 #29 Egle 2011-12-11 19:05
Parduodu knygą "Bhagavad-gīta Kokia Ji Yra".Pilnas leidimas.Su sanskrito tekstais, lotyniška transliteracija , pažodiniu bei literatūriniais vertimais ir išsamiais komentarais.1990m
Kaina - 30lt.
 
 
+5 #28 Dasi 2011-12-09 09:51
Galiu tik tiek pasakyti- Harė Krišna!
 
 
-2 #27 riauba 2011-04-05 20:34
Zmoens netikekit kad sventa varda geriau kartoti nedemesingai nei visia nekartoti.Mano komentara visa dalimis skaitykit is apacios i virsu
 
 
-1 #26 riauba 2011-04-05 20:30
pvz Damodaras panditas jau isejo Jis apie 16 metu buvo judejime ir visuomenes pagarbos nusipelne kiti ji isivaizdavo jog jis tikrai taps sanjasiu o dar kiti ji vadino antru Satakula.Jis sako virs 10 metu sventa varda kartoju o skonio nera tik depresijos ir kancia atrodo jog laimingesnis buvau pries krisnos samone bet visi mane itikinejo jog as labai laimingas nes esu Krisnos samoneje. Kitas bhaktas labai senas norejo iseiti bet issigelbejo rades ne vaisnavu tradicijoje praktikas kurios jam atskleide sias proto matricas jis ir toliau salia Krisnos samones praktikuoja kitas praktikas ir sako jog dienos metu kartojimas nedemesingai tai kaskieno savo pasiteisinimui sugalvotas sablonas kuris jau pasklido,prilip o senai, ir tapo tradicija.Sastra sako jog nedemesingas svento vardo kartojimas tai visu izeidimu priezastis
 
 
-1 #25 riauba 2011-04-05 20:29
patalpina protas mus i religinius remus uzdaro i dezute ir toliau daro ka nori kaip ir iki krisnos samones, gyvenimas bega pro sali mes kaska marmaliuojame galvojame kad tobulejame ,o mastymas vyksta be musu kontroles mechaniskas,gro ja ivairios proto Patefono ploksteles ,jusles dairosi visur mums marmaliojant, o mes uzmigdyti ,bet galvojam jog toks nedemesingumas mus apvalo jug mes bhaktai pas mus guru parampara . paskui nesuprantam kodel bhaktai iseina is Krisnos samones
 
 
-2 #24 riauba 2011-04-05 20:27
OGali tiesiog tureti tas visas inicijascijas ,turet guru, bet but tiesiog savimi nesusitapatinti su jokia sureiksinta padetimi tai yra proto kuriama iliuzija tiesiog but paprastu zmogumi. Bet ne, reikia tapti kaskuo nes skonio nera sventam vardui, kitaip ego sukurtai sventumo formai su daugybe veidu tai reikstu isnikyma ,,mirtis,, todel jis pasistengs neleisti tau suprasti realybes ir zmogus galvos jei sumazinsiu ratu skaiciu as tada busiu puoles ,o jei dar kiti suzinos, o jug vissi galvoja jog as toks krutas,tada ,kad suminkstinti skausma protas pasiteisins jug as negaliu sumazinti ratu kartojimo skaiciaus nes tai bus Guru izeidimas nes nesilaikau izadu ir tt ir be galo be krasto
 
Kalendorius